Dane kontaktowe – 1

michal.czekaj@notus.pl609 778 798785 853 110

Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa

Współpracuje z

Jestem częścią

Oblicz ratę kredytu

Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

Jednym z pierwszych pytań, które pojawia się najczęściej na spotkaniu w sprawie kredytu hipotecznego jest oczywiście pytanie o zdolność kredytową? Czym w ogóle ona jest? Mówiąc wprost jest to maksymalna kwota kredytu jaką możemy otrzymać w danym banku. W poniższym artykule postaram się jak najprościej odpowiedzieć i wypunktować co ma na nią bezpośredni wpływ.

Dochód netto

Podstawowym czynnikiem, który warunkuje zdolność kredytową gospodarstwa domowego jest dochód netto. Bez względu na to z jakiego źródła jest uzyskiwanych dochód (umowa o pracę, zlecenie czy działalność), analityk przy wyliczeniu zdolności będzie opierał się na dochodzie netto czyli tym co w praktyce wpływa na konto (przy np. umowach o pracę) oraz tym co zostaje po wszelkich kosztach (wydatki, ZUS, podatki) np. przy działalności gospodarczej.

Zobowiązania

  • zobowiązania kredytowe takie jak kredyt hipoteczny, gotówkowy ale również limity w kontach i na kartach kredytowych. Przy kredytach przeliczenie jest proste – banki wprost pomniejszają dochód o wysokość naszej raty miesięcznej. W przypadku limitów (zarówno w koncie jak i na karcie) wygląda to trochę inaczej – banku nie interesuje czy tego produktu używamy czy nie i przyjmowany jest określony procent przyznanego limitu np. 3,5% – w tym przypadku karta kredytowa z limitem 10.000 zł traktowana jest przez bank jak kredyt z ratą 350 zł (mimo, że się z niej w ogóle nie korzysta)
  • alimenty
  • renty płacone na rzecz kogoś
  • zobowiązania wynikające z orzeczeń sądowych

Ilość osób w rodzinie i miejsce zamieszkania

Jak łatwo się domyśleć im większe gospodarstwo domowe tym mniejsza zdolność kredytowa i tak na dziś 2 osobowa rodzina np. małżeństwo bez dzieci jest w stanie przy tym samym dochodzie uzyskać kredyt nawet o kilkaset tysięcy większy niż np. rodzina 5-osobowa. Wynika to przede wszystkim z tego, że banki inaczej kalkulują wymagane koszty życia. Banki w swoich algorytmach mają też zaszyte minimalne koszty życia, które uwzględniają przede wszystkim ilość osób w rodzinie ale również miasto w którym zamieszkują – rodzina z Warszawy będzie miała uznane większe koszty utrzymania niż rodzina z mniejszej miejscowości lub wsi.

Wiek kredytobiorców

W związku z tym, że banki udzielają kredytów maksymalnie na 30-35 lat oraz do określonego wieku (maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie spłaty) ma to bezpośredni wpływ na zdolność kredytową. Aktualnie banki udzielają kredytów hipotecznych przeważnie do 70-go roku życia – są jednak 3-4 banki, które kredytują do 75-go roku życia czy nawet w dwóch przypadkach do 80-tki. Najniższy pułap na dzisiaj to 67 lat. Dla przykładu jeśli do kredytu przystąpi np. małżeństwo gdzie starsza osoba ma 55 lat to maksymalny okres kredytowania może wynieść w większości banków 15 lat. Im krótszy jest okres kredytu tym wyższa jest jego rada więc automatycznie spada nam zdolność kredytowa.

Historia kredytowa

Od tego jaką mamy w historię w bazie BIK zależy również wewnętrzna ocena scoringowa w danym banku – im ona jest lepsza czyli mniej ryzykowna dla banku tym większą szansę mamy na wyższą zdolność kredytową.

 

Co można zrobić, aby odpowiednio przygotować się do kredytu i polepszyć swoją zdolność kredytową?

  • pozamykać karty kredytowe, w szczególności te z których w ogóle nie korzystamy
  • zlikwidować nieaktualne limity w koncie
  • spłacić kredyty gotówkowe, które posiadamy (o ile mamy takie możliwości finansowe) lub skonsolidować je w jeden z dłuższym okresem spłacania z mniejszą ratą
  • przystąpić do kredytu z innym członkiem rodziny, którego dochody mogłyby podnieść zdolność kredytową; często pomocni okazują się rodzice
  • zawrzeć rozdzielność majątkową i samodzielnie przystąpić do kredytu hipotecznego
  • zmniejszyć w miarę możliwości koszty prowadzenia działalności gospodarczej
Wróć do listy wpisów
Oblicz ratę kredytu