Na początku września Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników wybrał indeks WIRON (wtedy jeszcze funkcjonujący pod nazwą WIRD) jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który docelowo ma zastąpić WIBOR i stać się wskaźnikiem kluczowym.
Mapa drogowa wprowadzenia tego wskaźnika jest nastawiona na okres 2 lat – od 2025r. wskaźnik WIBOR nie będzie już publikowany. Banki mogą proponować nowym klientom WIRON teoretycznie już od 2 grudnia 2022r. aczkolwiek każdy bank ma swój plan na wprowadzenie tej zmiany i należy się spodziewać, że pierwsze oferty dla tylko i wyłącznie nowych klientów pojawią się w okolicy połowy nowego roku. Do tego czasu banki będą prowadziły pracę proceduralne oraz technologiczne i dopiero po wejściu oferty dla nowych klientów zacznie się wprowadzanie wskaźnika dla bieżącego portfela klientów czyli dla wszystkich posiadających już kredyty – ten proces ma się zakończyć do końca 2024r.
Mówiąc bardzo ogólnie różnica pomiędzy tymi wskaźnikami to określenie przeszłości (WIRON) oraz przyszłości (WIBOR). Głównym zarzutem dla WIBOR była spekulacyjność, ponieważ wskaźnik opierał się na deklaratywności i ocenie jego poziomu w przyszłości natomiast WIRON będzie uwolniony od tego problemu, ponieważ bazować on będzie na faktycznych transakcjach, które już się w przeszłości dokonały. Szczegółowa metodologia ustalania stawki WIRON dostępna jest na stronach GPW Benchmark – https://gpwbenchmark.pl/opisy_indeksow
Będzie to miało oczywiście wpływ na wysokość nowego wskaźnika, ponieważ na dzisiaj w dobie wzrostów stóp procentowych WIBOR opierający się na przyszłość jest z zasady wyższy (3M – 7,09%, 6M – 7,22%) od WIRONU (3M – 6,28%, 6M – 6,19%) lecz sytuacja odmieni się jeśli zacznie się trend spadków stóp procentowych, ponieważ WIRON dalej będzie opierał się o przeszłe wyższe stawki i dopiero z biegiem czasu będzie doganiać rzeczywistość – warto o tym pamiętać.
Na pewno na rynku w najbliższym czasie zaczną pojawiać się nowe komunikaty banków ze szczegółami wprowadzenia nowego wskaźnika w danej instytucji. Na dzisiaj mamy tylko szczątkowe informacje a z jedynym konkretem wyszedł póki co tylko ING Bank Śląski, który od wtorku nie ma już w swojej ofercie kredytów opartych na oprocentowaniu zmiennym (WIBOR) i do momentu wprowadzenia WIRON (okolice czerwca – lipca 2023r.) klienci w tym banku będą mogli skorzystać tylko i wyłącznie z oprocentowania stałego.
Po więcej informacji zapraszam do artykułu
https://www.money.pl/banki/wiron-zastapi-wibor-czym-sie-roznia-oba-wskazniki-6841773315828288a.html