Kredyt hipoteczny jest w większości przypadków najbardziej poważnym zobowiązaniem i jedną z najwyższych i najważniejszych pozycji naszego domowego budżetu. Zdarzają się niestety sytuacje losowe, które bardzo mocno oddziaływują na możliwości jego spłaty dlatego naprawdę warto rozważyć opcję przygotowania się na taką ewentualność. Ważne również jest to, że ubezpieczenie nie jest żadnym długoterminowym zobowiązaniem – płacimy je do tego czasu kiedy chcemy z niego korzystać. W przypadku rezygnacji nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów.
Ubezpieczenie na życie
Główny cel ubezpieczenia na życie to zabezpieczenie i stabilizacja przyszłości naszych najbliższych. Spróbujmy wczuć się w sytuację osoby, która jest spadkobiercą zmarłego. Pierwszy moment to szok psychiczny, później następuje organizacja pogrzebu, po czym spadkobierca musi uporządkować wiele różnych spraw formalnych. Dla banku kredytującego nieruchomość sytuacja się nie zmienia, kredyt dalej funkcjonuje, nieruchomość dalej jest zamieszkiwana – ratę kredytu trzeba płacić co miesiąc. Istnieje oczywiście możliwość odrzucenia spadku – w tym wypadku wszelkie aktywa i pasywa przechodzą na rzecz Państwa. Problem pojawia się, gdy kredyt był zaciągany wspólnie z inną lub innymi osobami – zobowiązanie takie jest solidarne, co oznacza, że obowiązek spłaty kredytu spada na resztę kredytobiorców. Co w sytuacji, gdy dochody osoby zmarłej były jedynymi dochodami lub znaczną częścią ogólnego dochodu gospodarstwa domowego? Warto uświadomić sobie, że nieprzyjemne życiowe scenariusze czasem się zdarzają dlatego koniecznym jest przynajmniej refleksja nad swoim podejściem do tematu, przeliczenie, jak wyglądałaby sytuacja w razie zagrożenia i wybranie odpowiednich narzędzi, które dadzą komfort i spokojny sen.
Ubezpieczenie zdrowotne
Tu można by powielić poprzedni akapit z tą różnicą, że w przypadku utraty zdrowia i możliwości zarobkowej dalej funkcjonujemy i musimy mieć alternatywy. Tutaj mamy akurat szeroki wachlarz wyboru form ubezpieczeń począwszy od zachorowania na nowotwory, inne poważne choroby po trwałe inwalidztwo aż kończąc na mało Nas kosztownym pobycie w szpitalu. Nikt nie wie co Nas czeka i ciężko przewidzieć przyszłość ale chociażby na przykładzie ostatniej pandemii koronawirusa warto zastanowić się nad naszym bezpieczeństwem finansowym.
Na co zwracać uwagę przy zakupie?
W mojej opinii to 3 podstawowe wskaźniki i podaje je w mojej kolejności ważności: zakres ubezpieczenia, ilość wyłączeń i cena. Cena polisy ubezpieczeniowej to jednak w wielu wypadkach główny i jedyny parametr wyboru co niestety w większości zabija idee celowości ubezpieczenia. Część klientów zostaje przy ubezpieczeniu bankowym czyli tzw. ubezpieczeniu grupowym – ma ono to do siebie, że cena w kwestii okresu i wieku jest uśredniona a jednocześnie posiada bardzo wiele wyłączeń. Podam tu dla przykładu historię pary, która takowe posiadała i przy okazji wakacji i wypitej lampce wina wydarzył się zawał – ta lampka wina miała niestety decydujące znaczenie przy decyzji odmownej wypłacenia odszkodowania z ubezpieczenia, które przez kilka lat było opłacane. Osoba zainteresowana ubezpieczeniem powinna przede wszystkim oprócz ceny sprawdzić czy jego sytuacja (np. przebyte choroby, wykonywany zawód, wiek) nie przekreślają możliwości ubezpieczenia oraz czy oferowany zakres ubezpieczeń (wyłączenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego) jest satysfakcjonujący – to powinny być główne wyznaczniki wyboru oferty, ponieważ warto zapłacić miesięcznie 20-40 PLN więcej ale mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy. Warto jeszcze wiedzieć, że podanie nieprawdziwych danych może spowodować odmowę wypłaty ubezpieczenia w pierwszych 3 latach. Ukrywanie jakichkolwiek kwestii spowoduje odmowę ewentualnej wypłaty a zapłacone składki nie zostaną zwrócone.
Komu szczególnie rekomenduje ubezpieczenie?
- Małżeństwa, w których jest duża dysproporcja w dochodach
- Osoby posiadające dzieci
- Osoby dużo inwestujące i posiadające spory kapitał ale zamrożony np. w nieruchomościach
- Osoby bez żadnej poduszki finansowej